Termal Macun Nedir ? Nasıl Sürülür ?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Termal Macun Nedir ? Nasıl Sürülür ?

0

Termal macun nedir , ısı macunu genellikle bilgisayar işlemcisi ve soğutma fanı arasında ısı iletkenliğini arttırmak için kullanılır. İşlemciler yarı iletken malzemelerden yapıldıkları için üzerindeki akıma karşı direnç gösterir ve bunun sonucunda ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısının ortamdan uzaklaştırılması için fan ve termal macun gereklidir.

Termal Macun Nedir

Termal macun, fan ve işlemci yüzeyi arasındaki hava boşluğunu kapatıp ısıyı fanlara en hızlı şekilde yayılmasını sağlar.

Termal macun nedir ?

Termal macun olmadan bilgisayarı çalıştırmaya çalışmayın eğer bu girişimde bulunacaksanız bile bilgisayarınız çok uzun zaman çalışmaz ve hasarlara yol açabilirsiniz. Termal macun seçimi yapılırken ısı iletkenliği gibi kavramlara da dikkat edilmesi gerekir. Kalite bir termal macun işlemci sıcaklığında daha iyi sonuçlar almanızı sağlar ve bunun sonucunda doğrudan performans artışı olur.

Kaynak : İNTEL

Üst taraftaki resimde de görüldüğü üzere en alt katman CPU yani bilgisayar işlemcisini, orta katman termal macunu ve en üst katmanda soğutucu yüzeyi temsil etmektedir. Soğutucu fanı direk olarak takıldığında arada bir boşluk olmadığını düşünebilirsiniz ancak sanılanın aksine durum böyle değildir. Termal macun milimetrik boyuttaki hava boşluklarını kapatmada görevlidir.

Termal Macun Nasıl Sürülür

Termal macun sürmek için gerekli malzemeler : Temiz bir bez ve termal macun. Evet bu iki malzemeyle sürme işlemini yapabilirsiniz. Temizleme yapacağınız macun çok kuru ise uçuculuğu yüksek bir alkol ile yüzeyi ıslatabilirsiniz bunun dışında kuru macunu temizlemek için tornavida, anahtar gibi kesici, delici bir alet ile temizlemeye çalışmayın. İşlemcinin yüzeyi çizilmesi kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

1 – İşlemci üzerindeki eski termal macun temiz bir bez ile temizlenmelidir.

Kaynak : İNTEL

2- Temizlenen yüzeyin her tarafına eşit bir dağılacak bir şekilde macun yayılmalıdır.

Termal macun sürmek her ne kadar zor olarak gözükmese de bilgisayar içindeki parçalarla çalışılacağı için statik elektriğe karşı önlem alınmalı, bilgisayarın fişten çekili olmasına dikkat edilmelidir. Termal macun sürüldükten sonra fan geri takılarak işlem tamamlanır.

Termal Macun Nasıl Seçilir ?

Termal macunun kalitesi ısı iletkenlik değerine bağlıdır. Isı iletkenlik değerinin yüksek olması iyi bir soğutma performansı aynı şekilde düşük olması da kötü bir soğutma performansına sebep olur. Almak istediğiniz macunun seçmeden önce bu değerlere bakmalı ve kullanıcı yorumlarına da dikkat etmelisiniz. Yan sanayi kalitesiz ürünlerde ısı iletkenlik değeri tam olarak yazılan değerlerde olmayabilir bunun için kullanıcı yorumlarına göz atmak önemlidir.

Termal Macun Ne Zaman Değişilmeli ?

Termal macun süresi macun kalitesine bağlıdır 1 yılda bir macun değişimi yapmak en doğrusu olacaktır. 1 senenin üzerinde bir kullanımda macunda kurumalar başlayacaktır bu süreçte işlemci üzerindeki macunu kontrol etmeli ve macunun kuru olup olmadığına bakılması gerekir. Eğer parlak bir görünümde ve kaskatı bir durumda değilse kullanıma bir süre daha devam edebilirsiniz.

Laptop Termal Macun Değiştirme

Laptop termal macununu değiştirmenin masaüstü ile bir farkı yoktur. Laptop kasası dikkatli bir şekilde açılmalı ve termal bakır borular sökülerek altında kalan işlemci ve grafik kartının macunları yenilenmelidir. Laptop bilgisayarlarda bu durum 8-12 ayda bir tekrarlanması bilgisayarınızın uzun ömürlü kullanımı için oldukça fayda sağlayacaktır. Laptop bilgisayarlarda termal macun değiştirme işlemci ısısının dışarıya daha hızlı atılmasına ve fan sesinin azalmasın etki edecektir. Bilgisayarda bulunan ısı daha hızlı atıldığı için fan kullanımı azaltacaktır.

Yazar Hakkında

Gametopya.net Kurucu Oyun Sever ♥️ Benimle iletişime geçmek için iletişim sayfasındaki formu doldurmanız yeterlidir.

Yorum Yap