Referans sistemi ile En çok kazandıran ve üye olduğunuz zaman hemen 5$ veren sisteme kayıt olmak için TIKLAYIN Referansınız olan bir kişi yatırım yaptığında, yatırım miktarının %7‘si kadar kazancınız olacak.

#CANLI Ekonomik Krizden Kurtuluş Umudu VAR MI YOK MU? | #Dolar 25’e Doğru | Esfender Korkmaz anlattı #altın #Dolar #tüik #gsyh #tcmb #dolar #usdtry #usdt Haberleri 2022

503 Kişi Okudu 20 Kişi Beğendi – Sende Beğenebilirsin 🙂

#DolarTL #ekonomi #EsfenderKorkmaz
Twitter:

Facebook:
https://www.facebook.com/yenicagtelev…
İhbar Hattı:
WhatsApp: 0541 418 15 15

#Yeniçağ Gazetesi #ekonomi yazarı, Prof. Dr. Esfender Korkmaz ile 14:00’den itibaren ekonomideki son durumu ve krizden kurtuluş umudunu konuşacağız. Canlı yayını beklerken Korkmaz’ın Yeniçağ Gazetesi’nde bugün yayımlanan “Her arı bal yapmaz” başlıklı yazısını da aşağıdaki satırlarda okuyabilirsiniz….
Sayın Esfender Korkmaz ile bu yayında konuşulacak konuların ana başlıkları şöyle:
FED faiz kararını açıkladı: 75 baz puan artışa gitti. Peki bu karar Dolar/TL ve Türk ekonomisini nasıl etkileyecek?
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun enflasyon ve Türk Lirası için açıklamaları ekonomi dünyasında nasıl yorumlandı?
Hükümet ve halkın ekonomik gündemi farklı mı? Aradaki farklar ne?
Bu ekonomik krizden nasıl çıkarız? Yoksa kurtuluşumuz yok mu?
Prof. Dr. Esfender Korkmaz’ın bugünkü Yeniçağ Gazetesi’nde yayımlanan köşe yazısı da şöyle:
“Her arı bal yapmaz”
ABD, FED’in önceki gün faizi 75 baz puan artırarak, 2,25-2,50 seviyesine çıkarması, elbette Türkiye’ye gelecek yabancı yatırım sermayesinin azalmasına ve tersine çıkışlara neden olacaktır. Ama FED’e gerek yok, zaten hükümet istikrarı bozmak için elinden geleni yapıyor.
Dün dolar kuru 18,8736 idi. Yılbaşından bu yana geçen 7 ay içinde dolar kuru yüzde 40,4 oranında arttı. Buna karşılık Temmuz ayı beklentisini de eklersek, aynı yedi ayda TÜFE yüzde 42 oranında arttı. Yani dolar artışı enflasyon artışının altında kaldı.
Uygulamada TL’de yüzde eksi 35 faiz, kuru artırıyor, kur kendinden daha yüksek enflasyon yaratıyor ve enflasyon arttıkça da kur artıyor. Yani siyasi iktidarın nedenini bilmediğimiz yanlış faiz politikası, kur ve enflasyon sorununu çıkmaza, kısır döngüye soktu.
Merkez bankası reel kur endeksine göre dün itibariyle doların denge kuru 10 liradır.
Türkiye’nin yurt dışı tahvillerinde, iflas sigorta risk pirimi de 855,33’tür. Yani Türkiye dünyada en pahalı dış borç bulan ülkeler arasındadır.
Hükümet faiz yanlışını, dolaylı yollardan düzeltmeye çalışıyor. Ama her karar ekonomide yeni bir gedik açıyor.
Birincisi, ihracat gelirlerinin yüzde 40’ını Merkez Bankasında bozdurmak zoruna iken birde krediye ulaşmak için ayrıca bu dövizin yüzde 30’unu da çalıştığı bankaya bozdurmak zorundadır. Bu karar Türkiye’nin döviz sıkışıklığına günübirlik bir çözüm olarak getirildi.
Ayrıca TL ile sözleşme zorunluluğu getirildi.
Hükümet plansız ve programsız bakkal hesabı gidiyor. Gününe göre farklı kararlar alıyor. Hepsi de ters tepiyor. Bazı örnekler;
1. İhracatçılar döviz bozdurmamak için hammadde stokunu artırdı. İthalat arttı ve dış açıklar arttı.
Yine bazı şirketler yurt dışında şirket kurarak, ürününü körfez ülkelerinden bağlıyor, hem döviz cinsinden anlaşma yapıyor, hem de faturayı veya bir kısmını ordan keserek dövizi getirmiyor.
2. Hükümet dövize talebi azaltmak için döviz alımına vergi getirdi. Ancak şimdi Piyasa kuru ile Kapalıçarşı kuru arasında, 30 kuruş fark oluştu. Çünkü kapalı çarşıda kimliksiz döviz satışlarında binde 2 vergi alınmıyor.
3. Hükümet kur korumalı mevduat getirdi. Ancak bütçeden ödenen farklar hem açığı artırdı, hem de fakir fukarının vergileri ile para sahibi zenginlere gelir transferi yapılıyor. Gelir dağılımı bozuldu ve yoksulluk arttı.
4. TÜİK, haziran ayı itibariyle, finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıklamıştı. TL mevduatın TÜFE’ye göre yıllık reel getirisi yüzde 35 oldu. Bu demektir ki, parasını TL’de tutanlar ayrıca aynı bankaya reel satın alma gücü olarak yüzde 35 oranında gizli vergi ödüyor.
Bankalar Merkez bankasından yüzde 14 faizle fon alıyor. Bu fonları tüketiciye MB ortalama kredi faizi verilerine göre yüzde 33,72 ile tüketiciye satıyor. Bankalar yüzde 140 kazanıyor. Ayrıca devlette kredi faizleri üstünden yüzde 15 oranında KKDF ve yüzde 5 oranında BSMV olarak vergi alıyor. Tüm maliyeti de toplum çekiyor.
Hükümet neden böyle bir yol izliyor olabilir?
Bir nedeni; ”Devlet enflasyonun altında faiz vererek devlete TL borç verenlerden enflasyon vergisi alıyor ” olmasıdır.
Ancak asıl sorun neden halktan alıp, bankalara veriyor? Bankalar normal kar etseler de yaşarlar. Ama hükümet neden faiz kararı ile bankalara yüzde 140 oranında kar yaratıyor? Bu sorunun cevabı Türkiye’de çözümün ve istikrarın da yolunu açacaktır.
Bu kadar soruna rağmen, Türkiye dış borçlarda direniyor, temerrüde düşmedi.

#esfenderkorkmaz
#Dolar
#TL
#FEDkararı
#MerkezBankası
#ŞahapKavcıoğlu
#ŞahabKavcıoğlu
#TUIKenflasyon
#enflasyon
#enflasyonDolarTL
#FaizDolarTL
#FEDfaiz
#MBFaiz
#MerkezBankasıFaiz
#DolarKaçTL
#29TemmuzDolarTL

By Bruhos

Bir Cevap Yazın


Denizli Oto Ekspertiz İnternetten Para Kazanma Ek Gelir Hızlı para kazanma Ek Gelir Kazanma İnternetten Ek Gelir

%d blogcu bunu beğendi: